OttoSoft | Let your website create now!

Pzt- Cmt 8.00 - 19.00
Pazar KAPALI

Dumlupınar Mah.
Dilek Apt. K.1 D.1
Merkez / AFYON

UI / UX ve Grafik Tasarım

UX ve UI tasarım, farklı işlevlere sahip olsalar da, birbiriyle ilişkilidirler ve birbirlerini tamamlarlar. İki kavram da, sürekli yenilenmeli ve devamlılığını korumalıdır. İçerikten, kullanılacak renklere kadar birçok elementi kapsayan UX ve UI tasarım hakkında ne olduğu, farklarının neler olduğu gibi başlıklara değinip, açıklamaya çalışacağız.

UX Tasarım

User experience, kullanıcıların, a’dan z’ye bir tasarımdaki tüm etkileşimini kapsar. Yani, kullanıcının etkileşim sürecinde yaşadığı iyi, kötü veya ilginç gelen tüm deneyimleriyle ilgilidir. Geniş bir kapsama sahip olan UX, kullanıcılara ilişkin birtakım testlerden aldığı verilerle şekillenebilir. Tasarımda yer alacak detayların, nerede, ne zaman ve nasıl yer alacağına ilişkin konularla, kullanıcı etkileşimini kurgular.

Bir web sitesinde, sıkılmadan ve keyif alarak vakit geçiriyor olmamız, UX tasarım sürecindeki, detayların sonucudur diyebiliriz. Hangi butonun, nerede olduğuna biraz dikkat edersek, arkasında yatan UX ve UI tasarım, ortaya çıkacaktır.

İnsanların sağ elini daha çok kullanıyor olması, bir yazıyı soldan sağa doğru okuyor olması veya açık renklerin daha dikkat çekici olması, UX tasarım sürecinde düşünülen detaylardan birkaç tanesidir.

UI Tasarım

User Interface, tasarımdaki ara yüzlerle yani, dış tasarımıyla ilgilenir. Dış görünümle ilgili olan tüm tasarımlar, UI tasarım ile ilgilidir. Bu noktada UX ile karıştırabilirsiniz ama ince bir fark vardır. UX, kullanıcı deneyiminden yola çıkarak tasarım ile kullanıcının etkileşimiyle ilgilenir. UI, kullanıcı etkileşiminden çok, tasarımın göze hitap etmesiyle ilgilenir. Başka bir ifadeyle UX, algılarımızla ilgiliyken, UI gözlerimizle ilgilidir.

Tüm butonlar, UI tasarım sayesinde yerli yerindedir. Arama motoru, iletişim kısmı, hakkımızda kısmı veya galeri, UI tasarım sürecinde göze en çok hitap edecek şekilde yerleştirilir.

UX, aslında UI tasarımını da kapsamaktadır diyebiliriz. Arama motorunun veya hakkımızda kısmının nerede daha güzel gözükeceği ile ilgilenirken, UX tasarım için önemli olan kullanıcı etkileşimi ve deneyimi de düşünülmektedir. Dijital bir örnek yerine, hem kadınların hem de erkeklerin kullandığı bir çantayı düşünebiliriz. Çantanın eni, boyutu, şekli ve fermuarının görünüşü UI ile ilgilidir. Fermuarın nerede olduğunda daha çok kullanışlı olacağı, hangi renkte olduğunda daha çok tercih edileceği ise, UX ile ilgilidir.

İşte, bir web tasarım sürecinde de UI ve UX, görünümden kullanıcı etkileşimine kadar rol almaktadır.

UX ve UI Tasarım Süreci

  • Benzer örnekler araştırılır.
  • Hedef kitlenin kullanıcı deneyimi analiz edilir. Örneğin, sıkça sorulan sorular, şikâyetler gibi platformlardan yararlanılabilir.
  • Farklı özellikler planlanır.
  • Farklar, etkileşimi arttıracak şekilde tasarlanır.
  • Kullanılacak renkler, yazı stilleri ve diğer tüm dış unsurlar belirlenir.
  • Wireframe adı verilen, şema tasarımı yapılır.
  • Kullanıcı deneyimi test edilir.
  • Etkileşimin arttığı veya azaldığı detaylar, tespit edilir.

UX ve UI Tasarım Farkları Nelerdir?

UX, tasarımın kullanıcı ile olan etkileşimiyle ilgilenir. UI, tasarımın kullanıcı tarafından nasıl görüleceğiyle ilgilenir.

UX tasarım için başarı, etkileşimin ne kadar arttığıdır. UI için başarı, göze ne kadar hoş ve güzel gözüktüğüdür.

UX tasarımında testlerden faydalanılabilir ama UI tasarımlarda genelde faydalanılamaz.

UI, insan psikolojisiyle UX kadar ilgili değildir.

Mind Manager, Smart Draw gibi programları UX tasarımcıları kullanır. Adobe XD, Gravit Designer gibi programları ise, UI tasarımcıları kullanır.

UX, daha geniş kapsamlıdır. UI, yalnızca tasarımın güzelliğiyle, göze güzel gözükmesiyle sınırlıdır.

UX tasarım sürecinde psikoloji, sosyoloji gibi konularda bilgili olunması tercih edilirken, UI tasarım sürecinde web tasarım konusunda yeterli bilgiye sahip olunması tercih edilir.

How can we help you?

Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

Yaklaşık 5 yıldır çalıştığımız hizmet kalitesi ve hızlı teknik destek ile her zaman yanımızda bulunan OttoSoft ailesine teşekkürlerimizi sunarız. Tüm ziyaretçilere tavsiye ediyoruz.

Amanda L.
CAV Design
Looking for a First-Class Business Consultant?