OttoSoft | Let your website create now!

Pzt- Cmt 8.00 - 19.00
Pazar KAPALI

Dumlupınar Mah.
Dilek Apt. K.1 D.1
Merkez / AFYON

Google Ads ve Reklam Yönetimi

reklam-yonetimi-la2

Google Sonuçlarında Hızlı Bir Şekilde Çıkarak Potansiyel Müşteriler Kazanın

Arama Ağı
Reklamları
Görüntülü
Reklamlar
Alışveriş
Reklamları

Google Ads reklamları, dijital pazarlama alanında web sitelerinin en fazla kullandıkları müşterilerine ulaşma stratejilerinden biridir.

Google Ads ve Reklam Yönetimi

Google Ads reklamları, dijital pazarlama alanında web sitelerinin en fazla kullandıkları müşterilerine ulaşma stratejilerinden biridir. Google reklamları ile web sitelerinin hızlı bir şekilde ilgili aramalarda üst sıralarda yer edindiğini görebiliriz. Üst sıralarda yer edinen web sitelerine daha alt sıralarda olanlara göre çok daha fazla trafik geldiği istatistiksel araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Araştırmalara göre kullanıcıların çok azı ikinci sayfaya geçiş yapmaktayken bir diğer araştırma sonuçlarına göre ise üst sıralarda çıkan web sitelerinden ilk 5’i tüm tıklamaların %67’sini alabiliyor.

Bu istatistiksel verileri yorumladığımızda reklam vermeyen veya SEO çalışması yaptırmayan web sitelerinin herhangi bir görünürlüğü olmadığı için trafik oranlarının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Trafiği düşük sitelerin ise potansiyel müşterilerini kaçırdıkları ve rakiplerine kaptırdıkları da su götürmez bir gerçektir.

Google Ads reklamlarının yönetimi ise emek, tecrübe ve reklam verme sisteminin çalışma bilincine sahip olacak şekilde yetkinlik isteyen bir çalışmadır. Çünkü reklam veren web sitelerinin birçoğu beklentinin oldukça altında trafik çekebiliyor ve trafik oranının düşük olması ile müşteri potansiyelinin düşük olması aynı paralellikte bir orantıya sahip olduğu için reklama ayrılan bütçenin satışlar ile dengelenmesi de zor olabiliyor. Doğal olarak gerekli emek, tecrübe ve Google Ads sisteminin bilinci ile yapılamayan reklamlarda istenilen sonuca ulaşmak pek olağan bir durum değildir. Bu sebeple Google Ads reklam yönetimi, alanında uzman, daha önce birçok firma ile Google reklam çalışmaları gerçekleştiren, beklenilenin de üstünde sonuçlar almayı başaran ve aynı zamanda çekilen trafiğin satışlara yansımasını sağlayabilen bir firma ile çalışılmalıdır. Google reklam yönetimi her reklam veren veya reklam vermeyi düşünen web siteleri için en doğru reklam prensibi ile gerçekleştirilen bir yönetim çalışmasıdır.

Tepe SEO’nun Google reklam yönetiminden destek almak, bir işletmede çalışanların koordine edilmesi, işlerin planlanması ve yürütülmesi ayağında kontrol sağlanabilmesi ve işletme için verilecek kritik kararlarda doğru yolun izlenmesi için bir yöneticinin olmasına benzer. Yöneticiler bilirkişi konumunda oldukları için tecrübeleriyle ve çalışmalarıyla işletmeyi daha ileriye götürürler. Google reklam yönetimini işletme yöneticilerine benzetmemizin sebebi; Google Ads için ayrılan zamanın ve bütçenin boşa gitmemesi amaçlı çalışmalar yapılmasına, reklamın koordine edilmesine, anahtar kelimeler, başlıklar, alt başlıklar ve reklamın yayınlanabileceği kısımların planlanmasında ve hedef kitleye ulaşmada doğru trafiği çekebilmek için yapılan yürütme sürecinde destek olmasıdır. İşletme yöneticisinin işletmeyi daha ileriye taşımada yardımcı olduğu gibi Google reklam yönetimi de reklam çalışmalarında maksimum verim alınmasını sağlar. Ek olarak, Google reklam yönetiminde Google Ads kampanyalarından hızlı bir şekilde haberdar olunur, aksiyon alınması ve kampanyalardan yararlanılması konusunda web site sahibine bilgi aktarılması sağlanır. Kısa zaman önce Google Ads’in yeni hesaplar için yapmış olduğu 2500 TL değerindeki kampanyadan bahsettiğimiz içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Arama Ağı Reklamları

Google Ads reklam kolları arasında en fazla kullanılan reklamlardır. Genelde metin biçiminde olan bu reklamlar kullanıcılar sizinkine benzer bir ürün veya hizmet aradığında Google Arama sonuçları sayfasında gösterilir. Metin reklamlar Google’da bir arama yaptığımızda o arama ile ilgili ürün veya hizmet satan web sitelerinin ilk sıralarda karşımıza çıkması ile gerçekleşir. Web sitenin sol üst kısmında ‘Reklam’ ibaresi görülür. Özellikle büyük firmalar ile rekabet durumu olduğunda onlar ile aynı seviyede ve hatta onlardan da üst sıralarda konumlandırılmayı sağlar.

 

Görüntülü Reklamlar

Genelde görsel biçiminde olan bu reklamlar müşterilerinizin ziyaret ettiği web sitelerinde veya uygulamalarda gösterilir.

Yeniden pazarlama reklamları web sitelerini o an için ziyaret etmeyen fakat daha öncesinde ziyaret etmiş olan veya ilgili aramaları farklı zamanlarda farklı siteleri kullanarak gerçekleştirmiş olan kullanıcının karşısına çıkmakla ilgili strateji oluşturulan bir reklam çeşididir. Yeniden pazarlama reklamları da kendi içinde diğer reklam çeşitleri gibi kollara ayrılır. Bunlar Dinamik Yeniden Pazarlama, Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama ve Video Yeniden Pazarlama şeklindedir. Yeniden Pazarlama ile ilgili yazdığımız içeriği daha detaylı bilgi almak için inceleyebilirsiniz.

 

Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları metin reklamlardan farklı olarak sadece ürün satan web siteleri için geçerlidir. İlgili aramanızı yaptıktan sonra Google Alışveriş sekmesine tıkladığınızda karşınıza ilk çıkan ürün görselleri ve firmaları hakkında alışveriş reklamı verdiklerini söyleyebiliriz. Bu reklam çeşidinde de büyük rakip firmalar ile aynı bölgede boy göstermek ve onların gerisinde kalmamak mümkün hale gelir. Ürünün görseli dışında fiyatı, firmanın adı, satıcının adı gibi bilgiler de burada gösterilir. Fiyat ve ürün karşılaştırması yapan kullanıcılara yarar sağladığı gibi web sitenizin görünürlüğünü de artırarak diğerlerinden ayrışmanızı ve dönüşüm yakalamanızı sağlar. Aşağıdaki görselde alışveriş reklamları kullanan sitelerin ilgili aramada nasıl göründüğünü örneklendirdik;

Siteniz için SEO çalışmasına mı ihtyiacınız var? Şimdi Bizi Arayın!

Firmanız ya da Şahsınıza uygun çözümler için sizi bekliyoruz.